preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ljudevita Gaja Zaprešić

Login
 

 

Dragi roditelji i djeco,

molimo da ispunite upitnik vezano za poboljšanje kvalitetete i raznolikosti prehrane u našoj školi (procijenjeno vrijeme ispunjavanja: 5 minuta)

Raspored zvonjenja

Prije podne

1. 08:00 – 08:45
2. 08:50 – 09:35
3. 09.45 – 10:30
4. 10:40 – 11:25
5. 11:30 – 12:15
6. 12:20 – 13:05
7. 13:10 – 13:55

 

Poslije podne

0. 13:10 – 13:55
1. 14:00 – 14:45
2. 14:50 – 15:35
3. 15:45 – 16:30
4. 16:40 – 17:25
5. 17:30 – 18:15
6. 18:20 – 19:05
Pristup e-Dnevniku

Informacije

2023./2024.

ŠKOLSKI LIST I FACEBOOK

DIGITALNI ŠKOLSKI LIST

 

FACEBOOK
OŠ LJUDEVITA GAJA

Eko škola

 

UZ Gaj

Brojač posjeta
Ispis statistike od 16. 9. 2011.

Ukupno: 2266976
Ovaj mjesec: 8697
Ovaj tjedan: 1197
Danas: 551
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Dan planeta Zemlje-obavijest
Autor: Kristina Jovanović, 16. 4. 2013.

U ponedjeljak 22.4.2013.g. je Dan planeta Zemlje. Sukladno Školskom kurikulumu i Planu i programu taj dan u našoj školi planiran je kao projektni dan. Tim povodom Škola će u školskom dvorištu posaditi lipu.

Raspored smjena

 

 

 

1.c

1.d

1.e

2. razredi

3. razredi

4. razredi

5. razredi

6. i 8. razredi

7.d


Dan planeta Zemlje

Barem jedan dan u godini posvetite očuvanju okoliša, možda vam neke dobre stvari prijeđu u naviku.

Svake se godine 22. travnja na svim kontinentima održavaju brojna događanja posvećena očuvanju i zaštiti prirodnog okoliša našeg planeta. Na taj dan sjetimo se nešto reći, napisati ili pokrenuti neku akciju kojom želimo obilježiti Dan planeta Zemlje. Međutim, taj datum predstavlja idealan trenutak da se zapitamo kako Zemlja, kojoj smo posvetili ovaj jedan dan u godini, reagira na naša djela u  ostala 364  dana? Može li ta jedna gesta dobre volje koju ćemo učiniti postati naša rutina?

Zemlja nam pruža temelje za život, ona nas hrani, njen zrak udišemo, vodu pijemo, u njenoj prirodi uživamo. U isto vrijeme svojim uobičajenim obrascima ponašanja nesmiljenom žestinom trošimo prirodne resurse i opterećujemo okoliš. Krčimo šume kako bismo povećali prostor za izgradnju naselja, ispuštamo otpadne vode u rijeke i jezera, stvaramo velike količine otpada, zagađujemo atmosferu ispušnim plinovima iz svojih automobila, koristimo otrove i kemikalije bez puno razmišljanja.

Staklenički plinovi u sve većim koncentracijama polako, ali sigurno povećavaju globalnu temperaturu, dok freoni ispušteni iz rashladnih sustava razaraju ozonski omotač oko Zemlje, čime površina našeg planeta postaje sve jače izložena razarajućem djelovanju UV zraka.

Sloganom „Mobilizirajmo Zemlju" svakog stanovnika Zemlje želi se potaknuti da preispita svoje navike i samo malom promjenom dnevne rutine učini veliki korak prema održivom životu i razvoju. Svi smo pozvani zamisliti se koristimo li možda prekomjerno automobil ili možemo li biti štedljiviji s energijom. Posve sigurno možemo reciklirati više otpada nego što to trenutno činimo. Ako moramo posjeći stablo zasadimo dva nova. Učinimo nešto za naš planet danas i pokažimo Zemlji da nam je do nje istinski stalo.

Posjetite stranicu www.earthday.org i upišite svoje dobro djelo koje ste napravili kako biste pomogli u očuvanju Zemlje, no nemojte zaboraviti da je i ovaj dan, kao i svaki dan kada se nešto slavi, samo podsjetnik na ono što trebamo stalno imati na umu.

Stoga, ne bacajte sve i svašta nego reciklirajte, potrudite se da se što rjeđe vozite sami u automobilu i pazite na svoj okoliš kako bi ostao što ljepši i očuvaniji i za naše potomstvo.

Kada je prvi puta obilježen Dan planeta Zemlje?

Dan planeta Zemlje je prvi puta obilježen 22. travnja 1970. u SAD-u, s početkom buđenja svijesti o očuvanju okoliša i utjecaja ljudskog djelovanja na prirodu. Američki senator Gaylord Nelson godinu se dana prije zgrozio nad posljedicama izljevanja nafte uz obalu Kalifornije te je, vrativši se u američki parlament, izborio da se 22. travnja proglasi nacionalnim danom proslave planeta Zemlje. Naziv Earth Day prvi je puta upotrijebio gradonačelnik San Francisca u proglasu 1969. kojim je odlučeno da se na području San Francisca taj dan slavi kao Dan planeta Zemlje. Ubrzo poslije američki je parlament donio cijeli niz zakonskih uredbi kao odgovor na sve očitiju ekološku krizu. Slično buđenje ekološke svijesti javilo se i u drugim dijelovima svijeta.

No ljudi nisu uvijek bili svjesni svog štetnog učinka na okoliš. Eksploatacija zemlje, masovni izlov pojedinih životinjskih vrsta, nebo crno od plinova koji su se dizali iz ogromnih industrijskih dimnjaka, rijeke zagađene kemijskim, industrijskim i ljudskim otpadom nisu bile teme kojih su stanovnici Zemlje bili svjesni u 19. i prvoj polovici 20. stoljeća. Naglasak je bio na vrtoglavom ljudskom napretku, ne i na posljedicama koje je on ostavljao na prirodni okoliš. Svijest javnosti počela se mijenjati 60-tih godina prošlog stoljeća i raste diljem svijeta do današnjega dana, a organizacije koje se bave očuvanjem okoliša rastu brojem i utjecajem.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. Ta je svjetska manifestacija dobila svoj službeni oblik 1992. na Konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga koji su uskladili dalekosežni program za promicanje održivog razvoja. Od te se godine Dan planeta Zemlje sve više obilježava i u drugim državama svijeta. Zbog brzih klimatskih promjena i drugih oblika ljudskog djelovanja, prirodni se svijet ne uspijeva dovoljno brzo prilagoditi i mnoge biljne i životinjske vrste gube bitku za opstanak.

Iako je počeo kao američki praznik, danas se Dan planeta Zemlje obilježava u 175 zemalja diljem svijeta. Zanimljivo je da je to jedini događaj koji se u isto vrijeme slavi u cijelom svijetu što ga čini najvećim svjetovnim praznikom na svijetu.

Iskoristimo ovaj dan da promislimo o posljedicama svog djelovanja na svijet oko nas i što možemo učiniti da te posljedice ublažimo ili čak eliminiramo. Za početak, evo nekoliko jednostavnih savjeta za svakodnevnu primjenu:

  • Reciklirajte i odvajajte kućni otpad - staklo, limenke, plastiku, papir, pa i biootpad moguće je preraditi i ponovno upotrijebiti
  • Zamijenite obične žarulje štednima – pri tome naglasak nije na uštedi novca nego energije!
  • Ugasite vodu kada perete zube ili vam nije nužno da curi
  • Uštedite vodu i energiju tuširajući se minutu kraće nego običavate
  • Kupujte proizvode u većim pakiranjima – tako će otpada od ambalaže biti manje
  • Kupujte uređaje koji štede energiju
  • Obucite džemper i smanjite grijanje u kući u zimskim mjesecima za 2 stupnja
  • Prije nego što upalite uređaj za klimu promislite bi li i otvoreni prozor mogao pomoći
  • Posadite jedno stablo godišnje – biljke konzumiraju štetne atmosferske plinove i proizvode kisik koji nam je potreban za disanje
  • Nastojite perilicu za rublje i suđe uključiti samo kada su zaista pune – štedi energiju i vodu
  • Koristite javni prijevoz, vlakove i bicikle kada god je to moguće
  • Kada idete autom, nastojite prijevoz podijeliti i s drugima koji idu u vašem pravcu
  • Pazite da vam gume na autu budu optimalno napumpane zrakom – uštedit ćete gorivo i u atmosferu odaslati manje štetnih plinova.

 

MOLITVA ŠUME

Čovječe, kad pored mene prođeš
nemoj podići ruku ni na jedno stablo,
ni na jedan grm.

Nemoj me nepromišljeno ozlijediti.

Ja sam toplina tvog doma i ognjišta
u hladnim zimskim noćima,
prijateljski hlad i štit od vreline
ljetnoga sunca.

Ja sam drvo tvoje kolijevke,
sljeme tvoje kuće, daska tvojeg stola,
postelja na kojoj spavaš
i odmorište vječnog počinka.

Čovječe, poslušaj me i usliši molitvu moju.

Ne ruši me nepotrebno, ne spaljuj me,
nepažnjom, ne sijeci me nerazumno,
ne ozlijedi me bezobzirno.


Khalil Gibran



MALI ČUVARI VELIKE ZEMLJE

Volim svoju ulicu, vrtić i svoj grad
cijeli planet volim i čuvam ga sad.
Nek šuma bude zelena,
ona je kuća jelena,
nek' lijepa bude trava,
u njoj je kuća mrava.

Nek voda čista bude,
i zdrava za sve ljude,
i svaki mali cvijet
i cijeli, cijeli, cijeli
naš planet.

Volim svoju ulicu, vrtić i svoj grad
cijeli planet volim i čuvam ga sad

Nek šuma bude zelena,
ona je kuća jelena,
nek' lijepa bude trava,
u njoj je kuća mrava.

Po čistome zraku
neka lete ptice,
i oblaci nek' daju
čiste, čiste, čiste
čiste kapljice.

Volim svoju ulicu, vrtić i svoj grad
cijeli planet volim i čuvam ga sad.

Volim svoju ulicu, vrtić i svoj grad
cijeli planet volim i čuvam ga sad.

Volim svoju ulicu, vrtić i svoj grad
cijeli planet volim i čuvam, 
čuvam, čuvam ga ja.

Izvođač: Dječji zbor Cicibani

 

Preuzeto sa: Lukin portal za djecu i obitelj

 

Pismo indijanskog poglavice Seattle-a

 

Saznajte još o Danu planeta Zemlje i očuvanju okoliša na:

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju