MJESEC HRVATSKE KNJIGE U NAŠOJ ŠKOLI
Autor: Jelena Matučec, 29. 11. 2017.

Brzo je prošao mjesec posvećen knjigama, čitanju i čitateljima, a mi smo ga u našoj školi obilježili raznolikim sadržajima. Učenici prvih razreda sa svojim su učiteljicama i učiteljem posjetili školsku knjižnicu kako bi upoznali prostoriju škole kojoj je glavna zadaća čitanje i promicanje knjiga i čitanja. Uživali su u čitanju priča od kojih ih se najviše dojmila ona o dječaku koji je sve znao. Svoje su dojmove izrazili crtežima koji krase pano predvorja. Tjedan dana kasnije uputili su se u Gradsku knjižnicu Ante Kovačića u Zaprešiću kako bi se upoznali s pojmom narodna knjižnica i tom su prilikom razgledali sve prostorije knjižnice koje „obični“ korisnik nema prilike vidjeti. Ponosni su se vratili u školu s informacijom da Gradska knjižnica u Zaprešiću posjeduje oko 100 000 knjiga. Oni koji nisu bili, postali su i novi članovi knjižnice.

Školska je knjižničarka u Mjesecu knjige među osmašima provela anketu o čitanju kojom je ispitala navike i vrstu građe za čitanje kao i poznavanje osnovnih pojmova vezanih uz pojam knjižnice. Rezultate ankete objavit će naknadno. 6. su studenog učenici 2.a razreda sa svojom učiteljicom započeli projekt „Tjedan čitanja“ u kojem su od 6. do 10. studenog ugostili čitača u svom razredu koji im je čitao odabranu priču i nakon toga su o njoj razgovarali.  Mlade su knjižničarke sudjelovale na Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja 2017. za koji su pročitale tri propisane knjige i rješavale kviz online. Sve su nazočile završnoj svečanosti u NSK Zagreb. Ove smo godine posjet Sajmu knjiga i učila „Interliber“ udružili s našim školskim prirodnjacima koji su pod mentorstvom prof. Đurđice Patafta sudjelovali na znanstvenoj radionici 9.studenog i privukli velik broj zainteresiranih posjetitelja. Mnoštvo knjiga, nakladnika, štandova, dva paviljona i neodlučnost što kupiti slatke su brige Interlibera.

Mjesec je hrvatske knjige bio  bogat i kulturnim i književnim susretima. Tako su naši najmlađi učenici imali priliku vidjeti, ali i sudjelovati na edukativno-informativnoj radionici „Prvi koraci u prometu“ u izvođenju MAK Teatra iz Zagreba i Policijskih službenika Ravnateljstva policije. 22. studenog ugostili smo uvijek rado viđenu i gledanu književnicu Jadranku Čunčić- Bandov koja je mališane u predvorju škole obradovala svojim lutkama, a 29. nam je studenog u goste došla omiljena dječja spisateljica Željka Horvat Vukelja.

Kupili smo i nove naslove za školsku knjižnicu, tako je napokon nabavljen dugo očekivani Gregov dnevnik u svim nastavcima, krimi roman za djecu „Zla zubarica“, nešto slikovnica za najmlađe, ali smo i dopunili fond lektire. Stolove smo u knjižnici razveselili izrekama o knjigama i čitanju te je tako knjižnica postala vedrija i šarenija i svakako privlačnija posjetiteljima.

Aktivnosti u knjižnici i korisne informacije