Mladi čuvari prirode

Naši učenici viših razreda su od školske godine 2017./2018. uključeni u različite aktivnosti Mladih čuvara prirode Hrvatskog prirodoslovnog društva (HPD).

Radionice provode  voditeljice programa, kompetentne kao praktičari biolozi i kemičari  sa višegodišnjim nastavnim iskustvom. Pri tome je potrebno naglasiti da je stručna potpora autoricama na raspolaganju unutar Hrvatskog prirodoslovnog društva.

VODITELJICA PROGRAMA MČP:

Lidija Žišković, prof.

NOSITELJI PROGRAMA U OŠ LJUDEVITA GAJA:

Đurđica Patafta, prof. i Sanja Kovačić, prof.

ŠKOLE SURADNICE:

Zagrebačka županija:

OŠ Ljudevita Gaja, Zaprešić – voditeljice Đurđica Patafta i Sanja Kovačić

OŠ Bogumil Toni, Samobor – voditeljica Diana Vlahović

OŠ Vladimira Deščaka, Sveta Nedelja – voditeljica Gordana Kalanj

Grad Zagreb:

OŠ Marije Jurić Zagorke – voditeljica Lidija Žišković

OŠ Augusta Šenoe – voditeljica Jasna Tonšetić

OŠ Ivana Gorana Kovačića – voditeljica Katarina Barković

OŠ Ljubljanica – voditeljica Martina Čiček

OŠ Petar Preradović – voditeljica Ankica Kolar

Druga ekonomska škola – voditeljica Renata Brzica

XI. gimnazija – voditeljica Martina Ceglec

VII. gimnazija - voditeljica Vlatka Kuhar

UKRATKO O MLADIM ČUVARIMA PRIRODE

Mladi čuvari prirode sekcija su Hrvatskog prirodoslovnog društva. Osnovna im je djelatnost odgoj i obrazovanje mladih o zaštiti prirode i okoliša već 40 godina.

Opći cilj aktivnosti Mladih čuvara prirode jest razvijati i poticati osviještenost i društveno-odgovorno ponašanje mladih kroz uključivanje u volonterski rad i rješavanje ekoloških problema u cilju  očuvanja i zaštite zdravog životnog okoliša. Time opći cilj Mladih čuvara prirode odgovara i općem cilju djelovanja udruge.

OPĆA SVRHA UDRUGE:

Razviti svijest o okolišu i održivom razvoju čime udruga doprinosi ostvarenju dijela Strategije održivog razvoja Republike Hrvatske.

SPECIFIČNI CILJEVI:

• Kroz neposrednu aktivnost i istraživački terenski rad stjecati znanja i vještine te razviti svijest o okolišu potrebnu za življenje i djelovanje u okviru održivog razvoja.
  • Promovirati prirodne znanosti i prirodoslovlje.
  • Razvijati suradničko učenje.
  • Osiguravati međugeneracijsku suradnju mladih, ali i suradnju mladih i profesora.
  • Zadanim aktivnostima omogućiti i alternativni oblik obrazovanja mladih.
  • Provoditi projekt  interdisciplinarno, u suradnji sa stručnjacima i institucijama iz prirodoznanstvenog, kulturnog i gospodarskog  područja što omogućuje korelaciju nastavnih sadržaja.
  • Istraživati prirodnu  baštinu (Medvednica,  potoci i jezera Zagreba, Zagrebačke županije, ali i šire).

NAMJENA PROGRAMA:

Ciljnu skupinu čine učenici osnovnih i srednjih škola u dobi od 10 do 19 godina. Učenici se uključuju prema iskazanom interesu u različite radionice. Pored ciljne skupine projekt je namijenjen kao krajnjim korisnicima široj korisničkoj populaciji svih dobnih i socijalnih skupina.

OČEKIVANI REZULTATI PROGRAMA:

• razvoj cjeloživotnih kompetencija omogućit će učenicima lakše iznošenje stavova u okviru održivog razvoja i na ostalim područjima
  • stjecanje znanja i vještina te razvoj svijesti o potrebi zaštite okoliša
  • razvoj prezentacijskih i komunikacijskih vještina
  • razvoj sposobnosti na području filmske i scenske umjetnosti
  • Suradnja sa lokalnom samoupravom i roditeljima
  • Suradnja  s vanjskim suradnicima (Hrvatsko prirodoslovno društvo, ostale institucije)

EVALUACIJA PROGRAMA

• konstantno praćenje rezultata aktivnosti
  • pisanje izvještaja održanih radionica za stranice škola
  • izlaganje i izložbe u Gradskoj knjižnici i školama Grada Zagreba i Zagrebačke županije, na stranicama škola, Facebook stranici Mladih čuvara prirode, online katalogu provedenih aktivnosti, u edukativno-promotivnim filmovima, ostali mediji
  • analiza terenskih listića i anketa

vijesti

PROJEKT – IZRADA DIDAKTIČKIH POMAGALA ZA NASTAVU (POVEZNICA SA SLOVENSKIM PROJEKTOM OŠ GRADEC)

Autor: Đurđica Patafta, 14. 1. 2021. 20:35

AUTORICA PROJEKTA: ĐURĐICA PATAFTA

SURADNICE NA PROJEKTU: Sanja Kovačić i Nikolina Novak

CILJEVI I AKTIVNOSTI:

• Izrada didaktičkih nastavnih pomagala i modela  koji će poticati učenike na aktivnost.
  • Primjena učeničkih pomagala i modela za potrebe nastave u smislu boljeg svladavanja nastavnih sadržaja.
  • Poticanje kreativnog i istraživačkog pristupa u nastavi.
  • Poticanje kritičkog mišljenja učenika na nastavne sadržaje putem izrađenih modela i pomagala.

OSNOVNA NAMJENA PROJEKTA:

• Učenicima približiti nastavne sadržaje na zanimljiv način.
  • Poticati mogućnost istraživanja i kreativnog razmišljanja o odabranom didaktičkom pomagalu.
  • Koristiti modele i didaktička pomagala kao pomoć u nastavi.
  • Povezati učenike dviju škola te ostvariti međunarodnu suradnju učenika OŠ Ljudevita Gaja s učenicima OŠ Gradec iz Litije  (Slovenija).

Misli zeleno

Autor: Đurđica Patafta, 17. 8. 2017. 20:46

OŠ Ljudevita Gaja uključena je u projekt Misli zeleno Mladih čuvara prirode Hrvatskog prirodoslovnog društva (HPD) od školske godine 2017./2018.

Radionice projekta provode  autorice programa, kompetentne kao praktičari biolozi i kemičari  sa višegodišnjim nastavnim iskustvom. Pri tome je potrebno naglasiti da je stručna potpora autoricama na raspolaganju unutar Hrvatskog prirodoslovnog društva.

AUTORICE I VODITELJICE PROJEKTA :

Lidija Žišković, prof., Jasna Tonšetić, prof., Renata Brzica, prof. Đurđica Patafta,prof.

NOSITELJI PROJEKTA U OŠ LJUDEVITA GAJA:

Đurđica Patafta, prof., Sanja Kovačić, prof., Nikolina Novak, prof.

ŠKOLE SURADNICE:

OŠ Ljudevita Gaja (Zaprešić) u suradnji s OŠ Marije Jurić Zagorke (Zagreb), OŠ Augusta Šenoe (Zagreb), Drugom ekonomskom školom (Zagreb).

DIGITALNI ŠKOLSKI LIST

Školski tableti
Temeljni dokumenti

Smjena A