Trenutak za čitanje
Autor: Kristina Jovanović, 23. 11. 2012.

Prema istraživanju GfK centra za istraživanje tržišta iz 2002. godine, gotovo polovina ispitanika nije tijekom godine imala nikakvog dodira s knjigom. Istraživanje je provedeno na reprezentativnom uzorku od 1000 osoba starijih od 15 godina u okviru redovite mjesečne Ombnibus ankete. Njegovi se rezultati podudaraju s obrazovnim statistikama popisa stanovništva. Kako je vještina čitanja osnova svakog učenja i obrazovnog napretka, nikada nije prerano za početak.

Bez obzira je li vaše dijete beba, predškolac ili je dovoljno staro za samostalno čitanje, od izuzetne je važnosti pronaći vrijeme za razvijanje vještina čitanja i pismenosti. Čak i ako mislite da nemate kada, čitanje se lako može uklopiti u dnevnu rutinu. Pa i u situacijama kada nemate vremena za sjedenje pred knjigom.

Putovanja, vožnja gradskim prijevoz, čekanje u čekaonicama, sve su to odlične prilike za čitanje. Stoga, budite uvijek spremni. U automobilu imajte pripremljenu „zalihu“ knjiga i časopisa. Stavite ih i u torbu koju nosite prilikom putovanja s djetetom. Čak i kada ne možete pročitati cijelu knjigu, časopis ili slikovnicu, pročitajte nekoliko stranica ili razgovarajte o slikama u njima.

Za vježbanje čitanja su posebno dobri i dobri trenuci nakon buđenja, a prije oblačenja i doručka. Dobro je čitati i poslije ručka, kada su djeca opuštena, a ne treba zaboraviti ni trenutke kupanja. Za tu su prigodu dizajnirane i posebne slikovnice koje voda ne može uništiti. Dakako, ne treba zaboraviti i vrijeme kada dijete stavljate na počinak, što je možda i najpopularniji dio dana za čitanje.

Prigode za čitanje se ukazuju kud god da krenete. Čitajte s djetetom naglas znakove, putokaze, reklame uz cestu… Povedite svog predškolca u trgovinu i zajedno s njim „čitajte“ slike na proizvodima. Djetetu koje počinje samostalno čitati povjerite popis za kupovinu.

Čak i dnevni kućanski poslovi, poput kuhanja, mogu postati vrijeme za čitanje. S mlađom djecom čitajte recepte naglas, starijim dajte u zadatak da vam čitaju upute dok kuhate. Pitajte ih, na primjer, koliko brašna treba dodati u kolač. Dajte djetetu da čita kataloge, dok vi pregledavate poštu. Zamolite rodbinu da vam pošalju dječja pisma ili e-mailove, pa ih čitajte zajedno.

I čišćenje doma je dobra prilika za čitanje. Žali li vam se dijete na dosadu, zamolite ga da vam čita omiljenu knjigu dok radite. Mlađa djeca vam mogu „prepričavati“ slike iz slikovnica.

Uz sve to, posebno se pobrinite da dijete ima osigurano dnevno vrijeme koje će provesti s knjigama u tišini Čak i ako to znači da ćete morati izostaviti ili ograničiti neke druge aktivnosti, poput vremena za gledanje televizije ili igranja video-igara.

I ne zaboravite, najvažnije je da i sami čitate. Djeca koja žive s roditeljima koji puno čitaju, vjerojatnije će i sama postati ljubitelji knjige.

Aktivnosti u knjižnici i korisne informacije